Ladies Gaelic Football

Tables page is proudly sponsored by

Adult League

Division 1

Played Won Lost Drew Points
Shelmalier A 4 4 0 0 12
Adamstown 4 2 2 0 6
Clonee A 4 2 2 0 6
Crossabeg/Ballymurn A 4 2 2 0 6
Kilmore A 4 1 3 0 3
Shelmalier B 4 1 3 0 3

Division 2

Played Won Lost Drew Points
Kilanerin A 4 3 1 0 9
St. Annes 4 3 1 0 9
St. James 4 3 1 0 9
Clonard/Volenteers 4 2 2 0 6
Gusserane A 4 1 3 0 3
Clongeen 4 0 4 0 0

Division 3

Played Won Lost Drew Points
Fethard 4 4 0 0 12
H.W.H Bunclody 4 3 1 0 9
Horsewood 4 2 2 0 6
St. Martins 4 2 2 0 6
St. Fintans 4 1 3 0 3
Ballygarrett 4 0 4 0 0

Division 4

North Played Won Lost Drew Points
Clonee B 4 3 0 1 10
Castletown 3 2 1 0 6
Baile Dubh Tire 3 1 1 1 4
Naomh Eanna 3 1 2 0 3
Ballyhogue 3 0 3 0 0
South  
Bannow/Ballymitty 3 3 0 0 9
Kilmore B 3 1 2 0 3
Rathgarogue/Cushinstown 3 1 2 0 3
Taghmon/Camross 3 1 2 0 3

Division 5 North

Played Won Lost Drew Points
Kilanerin B 4 3 1 0  9
St. Brigids 3 2 1 0 6
Starlights 4 2 2 0 6
Shamrocks 3 0 3 0 0

Division 5 South

Played Won Lost Drew Points
Davidstown/Courtnacuddy  4 4 0 0 12
Crossabeg/Ballymurn B  3 1 2 0 3
Glynn/Barntown  3 1 2 0 3
St. Anne’s  3 0 3 0 0

Senior Championship

Group A

Played Won Lost Drew Points
Shelmalier A 2 2 0 0 6
Clonee A 2 2 0 0 6
Adamstown 2 0 2 0 0
Kilanerin A 2 0 2 0 0

Group B

Played Won Lost Drew Points
St. James 2 2 0 0 6
St. Annes 2 1 1 0 3
Crossabeg / Ballymurn 2 1 1 0 3
Kilmore 2 0 2 0 0

Intermediate

Championship

Played Won Lost Drew Points
Clongeen 3 2 1 0 6
Clonard / Volunteers 3 2 1 0 6
Shelmalier B 3 1 2 0 3
Gusserane A 3 1 2 0 3
St. Martins 2 1 2 0 3


Junior Championships

Junior A North

Played Won Lost Drew Points
Castletown A 3 3 0 0 9
Ballygarrett 3 2 1 0 6
H.W.H Bunclody 3 1 2 0 3
Naomh Eanna 3 1 2 0 0
Baile Dubh Tire 2 0 2 0 0

Junior A South

Played Won Lost Drew Points
Fethard 4 4 0 0 12
Bannow / Ballymitty 4 3 1 0 9
St. Fintan’s 4 2 2 0 6
Horsewood 4 2 2 0 6
Ballyhogue 4 1 3 0 3
Taghmon / Camross 4 0 4 0 0

Junior B North

Played Won Lost Drew Points
Clonee B 4 4 0 0 12
St. Brigid’s 4 3 1 0 9
Starlights 4 3 1 0 9
Shamrocks 4 1 3 0 3
Castletown B 4 1 3 0 3
Kilanerin B 4 0 4 0 0

Junior B South

Played Won Lost Drew Points
Davidstown / Courtnacuddy 4 4 0 0 12
Glynn / Barntown 4 3 1 0 9
St. Annes B 4 3 1 0 9
Crossabeg / Ballymurn B 4 1 3 0 3
Gusserane B 4 1 3 0 3
Rathgarogue / Cushinstown 4 0 4 0 0

Minor

Division 1 North

Played Won Lost Drew Points
Shelmalier 2 2 0 0 6
Castletown 2 1 1 0 3
H.W.H Bunclody 2 1 1 0 3
Clonard / Volunteers 2 0 2 0 0

Division 1 South

Played Won Lost Drew Points
Gusserane 2 2 0 0 6
Kilmore 1 0 0 0 3
St. James 1 0 1 0 0
St. Martins 2 0 2 0 0

Division 2 North

Played Won Lost Drew Points
Clonee 2 2 0 0 6
Starlights 2 2 0 0 6
Ballygarrett 2 0 2 0 0
Ballyhogue 2 0 2 0 0

Division 2 South

Played Won Lost Drew Points
Crossabeg / Ballymurn 2 2 0 0 6
Taghmon / Camross 2 2 0 0 6
St. Annes 2 0 2 0 0
Fethard 2 0 2 0 0

Division 3 North

Played Won Lost Drew Points
St. Brigid’s  2 2 0 0 6
Glynn / Barntown 2 1 1 0 3
Slaney Gaels 2 0 2 0 0

Division 3 South

Played Won Lost Drew Points
Adamstown 2 2 0 0 6
Bannow / Ballymitty 2 1 1 0 3
St. Fintans 2 0 2 0 0

Division 4

Played Won Lost Drew Points
Davidstown / Courtnacuddy 2 2 0 0 6
Naomh Eanna 2 1 1 0 3
Rathgarogue / Cushinstown 1 0 1 0 0
Kilanerin 1 1 1 0 0


U-16

Division 1

Played Won Lost Drew Points
Taghmon / Camross 3 3 0 0 9
St. Martins 3 3 0 0 9
Kilmore 3 3 0 0 9
Shelmalier 3 1 2 0 3
Crossabeg / Ballymurn 5 1 4 0 3
Clonard 4 1 3 0 3
Volunteers 3 0 3 0 0

Division 2 North

Played Won Lost Drew Points
H.W.H Bunclody 4 4 0 0 12
Castletown 4 2 2 0 6
Clonee 4 2 2 0 6
Starlights 4 2 2 0 6
Ballyhogue 4 0 4 0 0

Division 2 South

Played Won Lost Drew Points
Horsewood 3 3 0 0 6
 St. Annes 4 1 3 0 3
Gusserane 2 1 1 0 3
St. James 2 1 1 0 3
Adamstown 3 1 2 0 0

Division 3 North

Played Won Lost Drew Points
Naomb Eanna 3 3 0 0 9
St. Brigids 4 3 1 0 9
Baile Dubh Tire 3 2 1 0 6
Ballygarrett 4 1 3 0 3
Glynn / Barntown 4 0 4 0 0

Division 3 South

Played Won Lost Drew Points
Bannow / Ballymitty 4 3 1 0 9
St. Fintans 4 3 1 0 9
Slaney Gaels 4 2 2 0 6
Fethard 4 0 4 0 0

Division 4

Played Won Lost Drew Points
Davidstown / Courtnacuddy 3 3 0 0 9
Shamrocks 3 1 2 0 3
Kilanerin 4 2 2 0 6
Rathgarogue / Cushinstown 4 1 3 0 3


U-14

Division 1

Played Won Lost Drew Points
Horsewood 3 3 0 0 9
H.W.H Bunclody 3 3 0 0 9
Crossabeg / Ballymurn 4 3 1 0 9
Shelmaliers 3 2 1 0 6
St. Martin’s 5 2 3 0 6
St. Annes 4 0 4 0 0
Kilmore 4 0 4 0 0

Division 2

Played Won Lost Drew Points
St. James 4 4 0 0 12
Glynn / Barntown 3 3 0 0 9
Clonee 3 2 1 0 6
Gusserane 3 1 2 0 3
Bannow / Ballymitty 4 1 3 0 3
Adamstown 2 0 2 0 0
Clonard 3 0 3 0 0

Division 3 North

Played Won Lost Drew Points
Castletown 3 3 0 0 9
Baile Dubh Tire 2 2 0 0 6
Kilanerin 3 2 1 0 6
Naomh Eanna 3 1 2 0 3
Starlights 3 0 3 0 0
Ballygarrett 2 0 2 0 0

Division 3 South

Played Won Lost Drew Points
St. Brigid’s 3 3 0 0 9
Davidstown / Courtnacuddy 3 3 0 0 9
Ballyhogue 3 2 1 0 6
St. Fintan’s 3 1 2 0 3
Volunteers 3 0 3 0 0
Taghmon / Camross 3 0 3 0 0

Division 4

Played Won Lost Drew Points
Rathgarogue / Cushinstown 4 4 0 0 12
Shamrocks 3 1 2 0 3
Glynn / Barntown 2 1 1 0 3
Slaney Gaels 2 1 1 0 3
Clongeen 4 1 3 0 3


U-12

Division 1

Played Won Lost Drew Points
Clonee 3 3 0 0 9
Kilmore 3 2 1 0 6
Shelmaliers 3 1 2 0 3
St. Martin’s 3 0 3 0 0

Division 2 North

Played Won Lost Drew Points
Kilanerin  3 3 0 0 9
St. Brigid’s  3 2 1 0 6
H.W.H Bunclody 4 2 2 0 6
Ballygarrett 3 1 2 0 3
Ballyhogue 3 0 3 0 0

Division 2 South

Played Won Lost Drew Points
St. James’  4 4 0 0 12
Gusserane 4 3 1 0 9
Clonard 4 2 2 0 6
Glynn / Barntown 4 2 2 0 6
Horsewood 4 1 3 0 3
St. Anne’s 4 0 4 0 0

Division 3 North

Played Won Lost Drew Points
Naomh Eanna  4 3 1 0 9
Crossabeg / Ballymurn 3 2 1 0 6
Starlights 3 2 1 0 6
Castletown 3 1 2 0 3
Volunteers 3 0 3 0 0

Division 3 South

Played Won Lost Drew Points
Adamstown 3 3 0 0 9
Taghmon / Camross 3 2 0 1 7
St. Fintan’s 4 1 2 1 4
Bannow / Ballymitty 3 1 2 0 3
Fethard 3 0 3 0 0

Division 4

Played Won Lost Drew Points
Rathgarogue / Cushinstown 4 3 1 0 9
Baile Dubh Tire 4 3 1 0 9
Shamrocks 4 3 1 0 9
Davidstown / Courtnacuddy 3 1 2 0 3
Slaney Gaels 3 1 2 0 3
Glynn / Barntown 3 1 2 0 3
Clongeen 3 0 3 0 0